Filtre na vodu


Voda je nevyhnutná pre život rastlín, zvierat a samozrejme aj pre nás. Nachádza sa všade okolo nás, v zime vo forme snehu v tuhom skupenstve, cez upršané dni ako dážď v kvapalnom skupenstve a v plynnom skupenstve ako vodná para. V dnešnej dobe je už samozrejmé, že voda ktorá preteká našimi vodovodnými kohútikmi je pitná. Nie všade na svete je to ale pravidlom. V chudobnejších krajinách, napríklad v Afrike, pitná voda nie je samozrejmosťou. Takisto v horských oblastiach, na horských chatách, všade tam, kde sa nenachádzajú čističky vôd. Horská voda je síce plná minerálov, ale nie je podrobená kontrole a preto nemáme istotu, či je voda vhodná na pitie.

Voda v prírode

Pitná voda musí prejsť skúškami a podrobným rozborom. Jej rozborom môžeme zistiť prítomnosť rôznych patogénov, mikroorganizmov alebo chemických látok. Voda, ktorá priteká do našich domácnosti prechádza nie len rozborom, ale aj čistením. Vodárne a zberné miesta vôd sú vybavené kvalitnými filtrami, ktoré zachycujú najväčšie nečistoty. Potom je ďalej mechanicky aj chemicky očistená tak, aby bola kvalitná a vhodná na konzumáciu. Veľa ľudí má problém s pitnou vodou najmä počas viacdenných turistík.

Horský potok

Nie na všetkých túrach je možnosť občerstvenia na horských chatách, preto by sme si turistiku mali vždy naplánovať tak, aby sme po ceste mali každý deň aspoň jednu studňu alebo potok. Aj keď voda vyviera v horách, neznamená to, že je vhodná na konzumáciu. Úprava pitnej vody je nevyhnutná aj na takýchto horských miestach. Veľa krát k nej majú prístup zvieratá, ktoré prenášajú rôzne druhy baktérii alebo parazitov. Podľa výskumov každá druhá líška vo Vysokých a Nízkych Tatrách prenáša vážnu zoonózu pásomnicu líščiu, ktorá môže spôsobiť nie len u ľudí smrteľné ochorenie. Preto je potrebné nosiť na turistiky prenosné filtre na vodu, ktoré parazity aj iné mikroorganizmy zachytávajú a môžeme tak potom piť kvalitnú pitnú vodu.